Turystyka

W gminie Krasnystaw można wypocząć. Pozwalają na to malownicze krajobrazy, duże kompleksy leśne i czyste nieskażone środowisko. Przez atrakcyjne turystycznie tereny prowadzą trasy dwóch szlaków turystycznych:

- Szlak niebieski „Tadeusza Kościuszki", którego trasa przebiega przez północną część Grabowiecko-Strzeleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu: Zbiornik Tuligłowy - drewniany wiatrak „Koźlak” –  rzeka Wieprz – Latyczów – Rońsko – droga do centrum Krasnegostawu

 

- Szlak żółty „Ariański” , który przecina Pagóry Chełmskie i Działy Grabowieckie od strony Rejowca wprowadza do gminy Krasnystaw: Krynicy – wzgórze widokowe „Góra Ariańska” z oryginalną budowlą wieżową zw. „Grobiskiem” – ruiny zamku i murowany dwór klasycystyczny w Krupem – do Krasnegostawu - Kol. Zastawie – dalej do Surhwa / gm. Kraśniczyn.

Na obrzeżach rezewratu „Wodny Dół” i przez obszary chronionego krajobrazu przebiega trasa ścieżki turystycznej o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym z lokalizacją 4-ch punktów dydaktyczno-informacyjnych oraz punktem widokowym. Trasa ścieżki liczy 14 km i przebiega przez tereny Miasta Krasnystaw i Gminy Krasnystaw. Wspaniale nadaje się do uprawiania turystyki rowerowej.

Funkcję wsi letniskowej pełni miejscowość Białka, położona na terenie o bogatym urzeźbieniu, w kompleksie leśnym, w pobliżu doliny rz. Żółkiewki oraz stawów hodowlanych. Wśród lasów i niezwykle malowniczych krajobrazów mieści się znane w Polsce Stado Ogierów Białka, gdzie obok hodowli koni czystej krwi arabskiej prowadzi się działalność rekreacyjno-sportową popularyzującą jeździectwo. Od 1989 roku organizowane są Wiosenne Młodzieżowe Championaty Koni Czystej Krwi Arabskiej. Dużą wagę przywiązuje się do funkcji rekreacyjnej i rehabilitacyjnej. Organizuje się tzw. „wczasy w siodle ”, imprezy weekendowe, można też korzystać z jazdy konnej po pięknej okolicy, a także z krytej ujeżdżalni. Ośrodek dysponuje bazą turystyczną na ok. 50 miejsc.


W miejscowości Tuligłowy znajduje się zagospodarowany zbiornik wodny o pow. ok. 18,5 ha do celów rekreacyjnych z możliwością uprawiania sportów wodnych oraz wędkowania. W Wincentowie znajduje się zbiornik retencyjny wykorzystywany również do celów rekreacyjnych - uprawia się wędkarstwo.


Jedną z form zaprezentowania walorów przyrodniczych Gminy jest otwarcie się gospodarzy na przyjęcie gości. Część gospodarzy uczestniczyła w szkoleniach o tematyce agroturystycznej. Przygotowali swoje domy, zadbali o zieleń i kwiaty w ogrodach i obejściach gospodarskich, a dopełnieniem naturalnych walorów krajobrazowych stała się tradycyjna domowa kuchnia oraz życzliwość i gościnność mieszkańców. Krasnostawskie Stowarzyszenie Gospodarstw Agroturystycznych aktualnie zrzesza kilka gospodarstw agroturystycznych świadczących usługi dla letników. Gospodarstwa położone są w miejscowości Wincentów oraz Siennica Nadolna. Działalność ta przynosi już wymierne efekty ekonomiczne nie tylko dla bezpośrednio prowadzących gospodarstwa ale również dla właścicieli sklepów, stacji benzynowych i innych zakładów usługowych.

                   


Województwo Lubelskie                  

Gmina Krasnystaw 2020
Download Joomla Templates
stat4u stat4u