Rządowa pomoc w walce ze skutkami COVID-19

dofin

Pandemia koronawirusa pustoszy nie tylko portfele, ale również samorządowe budżety. Gminom i powiatom uszczuplenie dochodów mają, przynajmniej w części, rekompensować dotacje z Funduszu Inwestycji Samorządowych. Otrzyma je także gmina Krasnystaw.

Rząd przeznaczył na ten cel w sumie 6 miliardów złotych. W ostatnich dniach premier Mateusz Morawiecki wręcza samorządowcom promesy, zapowiadające przyznanie dodatkowych środków. Wśród tych, którzy odebrali je w środę 1 lipca w Krasnymstawie była wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik. Miejscowy samorząd ma otrzymać 863 188 zł.  Kiedy fizycznie te pieniądze trafią do naszego budżetu jeszcze nie wiadomo, ale zanim to nastąpi ustalimy z radnymi jak je wykorzystać.

Zgodnie z regułami FIS możemy je przeznaczyć zarówno na rozpoczęte już projekty, jak i zadania, które dopiero są projektowane. Z Funduszu Inwestycji Samorządowych gminy i powiaty mogą otrzymać wsparcie w kwotach od 0,5 miliona złotych do ponad 93 milionów. Wysokość dotacji zależy m.in. od nakładów inwestycyjnych w ostatnich latach i planowanych na 2020 rok oraz zamożności samorządu.

tablica

Gmina Krasnystaw 2020