Zmiana stawek opłat śmieciowych

recycleOd 1 lipca w gminie Krasnystaw będą obowiązywać nowe, wyższe stawki opłat śmieciowych. W uchwale, którą rada gminy przyjęła na sesji we wtorek 9 czerwca, pojawiła się również nowa ulga za gromadzenie niektórych odpadów na kompostownikach.

Stawka za odpady segregowane wzrośnie z 10 do 14 złotych od osoby, a opłata za śmieci niesegregowane będzie wynosić 30 złotych zamiast obecnych 28.

Z nowej ulgi będą mogli skorzystać właściciele nieruchomości, którzy trawy, liści, kwiatów i odpadów pochodzących z warzyw czy owoców nie będą oddawać tylko gromadzić na kompostownikach. W takim przypadku opłata śmieciowa będzie niższa o 4 złote. Kolejne 2 złote mniej od osoby zapłacą rodziny z Kartą Dużej Rodziny.

Wprowadzenie ulgi za kompostowanie śmieci to jeden z kilku obowiązków, nałożonych na samorządy przez nową ustawę. - Kolejnym jest większa częstotliwość odbioru śmieci zmieszanych i biodegradowalnych, które w naszej gminie były odbierane częściej od maja do września.

Nowa ustawa wydłuża ten okres także na kwiecień i październik. Oznacza to, że wyższe będą również koszty obsługi całego systemu śmieciowego, do których trzeba doliczyć znaczny wzrost tak zwanej opłaty marszałkowskiej za składowanie odpadów - tłumaczy przyczyny podwyżki wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik.

W 2019 roku wydatki na obsługę systemu śmieciowego w gminie Krasnystaw przekroczyły 750 tysięcy złotych. Natomiast szacunkowe koszty na bieżący rok sięgają prawie 1 miliona.

Zgodnie z przepisami samorząd nie może zarabiać ani dopłacać do systemu śmieciowego. Pieniądze na pokrycie wszystkich kosztów mogą pochodzić wyłącznie z opłat od mieszkańców.

Uchwalenie nowych stawek oznacza m.in. konieczność złożenia nowych deklaracji śmieciowych, o czym właściciele nieruchomości będą informowani w najbliższych dniach.

Gmina Krasnystaw 2020