Pomoc dla potrzebujących

Znajdujący się w trudnej sytuacji mieszkańcy gminy Krasnystaw mogą się zgłaszać po paczki żywnościowe. Ich wydawanie odbywa się według nowych zasad, wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa, a zajmuje się tym Stowarzyszenie "Wspólnie Dla Gminy Krasnystaw" przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krasnymstawie.

Standardowo żywność jest wydawana w Szkole Podstawowej w Siennicy Nadolnej, w budynku, ale teraz paczki można odbierać w miejscu specjalnie do tego przygotowanym przy wejściu. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, odbierający paczki muszą się stosować do obostrzeń, związanych z reżimem sanitarnym.

Nie można przychodzimy po żywność z dziećmi ani z osobami starszymi. Seniorzy mogą upoważnić do odbioru paczki członka rodziny lub sąsiadów. Każdy powinien mieć własne opakowania i założyć jednorazowe rękawiczki oraz zakryć usta i nos.

Oczekujących w kolejce obowiązuje zachowanie bezpiecznej odległości co najmniej dwóch metrów, a korzystający z pomocy nie potwierdzają na piśmie odebrania paczki. Ze względów bezpieczeństwa zajmuje się tym osoba wydającą żywność.  Inny niż zwykle jest również harmonogram wydawania paczek.

Zwykle akcja trwała trzy dni, a pomoc otrzymywało po 60 - 70 rodzin dziennie. By ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem tym razem wydawanie żywności rozpoczęło się 19 maja i potrwa do 4 czerwca, a dziennie pomoc otrzyma około 20 rodzin.

We wtorek 19 maja żywność odbierali mieszkańcy Siennicy Nadolnej (wsi) i Osiedla Cukrowni. Harmonogram na kolejne dni jest następujący:

• 22 maja - Stężyca Łęczyńska, Stężyca Nadwieprzańska, Stężyca - Kolonia
  • 26 maja - Zażółkiew, Latyczów, Rońsko
  • 27 maja - Niemienice, Niemienice - Kolonia, Małochwiej Duży, Małochwiej Mały,
  • 29 maja - Białka, Wincentów, Widniówka, Krynica
  • 1 czerwca - Bzite , Czarnoziem, Józefów
  • 2 czerwca - Ostrów Krupski, Krupe
  • 4 czerwca - Krupiec, Zakręcie, Jaślików

Żywność jest wydawana od 9:00 do 11:00, a w paczkach są m.in.: groszek z marchewką, biała fasola w puszce, sok jabłkowy, powidła, ryż, mleko, pasztet wieprzowy, olej rzepakowy i gołąbki w sosie pomidorowym.

Wydający paczki proszą o stosowanie się do nowych zasad odbioru żywności, a ewentualne wątpliwości wyjaśniają telefonicznie w GOPS w Krasnymstawie pod numerami: 82 576 65 93 i 82 675 22 16.

Gmina Krasnystaw 2020