Żeńska Grupa Teatralna z miejscowości Bzite w gminie Krasnystaw zdobywa nowych widzów

20200210 061306

Na twórczość zespołu zwrócili uwagę dziennikarze lubelskiej telewizji, którzy zaprosili aktorki do porannego programu  ”Między Wisłą a Bugiem” w poniedziałek 10 lutego, a w najbliższą sobotę teatr wystąpi w Kraśniczynie.

Grupa, którą tworzą członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Bzitem, powstała na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym w lutym 2013 roku.  Podobnie jak inne tego typu organizacje w naszej gminie zajmowałyśmy się wtedy przeważnie kulinariami, z którymi odwiedzałyśmy targi czy inne imprezy. Uznałyśmy jednak, że warto spróbować czegoś nowego i na przykład utworzyć grupę teatralną.

Choć żadna z nas nie miała w tym kierunku żadnego przygotowania pierwszy spektakl powstał w niespełna trzy miesiące - wspomina początki zespołu Anita Sokół.
Było to przedstawienie pod tytułem "Wiejska edukacja seksualna. Hucpa w sześciu odsłonach" na podstawie scenariusza Zbigniewa Dmitrocy w reżyserii Andrzeja Woźniaka z Gminnego Centrum Kultury w Krasnymstawie z siedzibą w Siennicy Nadolnej.

Prawie godzinne widowisko miało swoją premierę w maju 2013 roku podczas Regionalnej Konferencji Kobiet, która odbyła się w Wiejskim Domu Kultury w Zakręciu. Zostałyśmy od razu rzucone na głęboką wodę, ponieważ debiutanckie przedstawienie obejrzało ponad 150 widzów, a potem posypały się kolejne propozycje.

Do dzisiaj grałyśmy tę sztukę już ponad 50 razy, a w sobotę 15 lutego "Wiejską edukację..." pokażemy w Żułowie w gminie Kraśniczyn - zapowiada Anita Sokół.
Trzy lata później powstał drugi spektakl zatytułowany "Mąż zmarł, ale już mu lepiej". To czarna komedia obyczajowa, również wyreżyserowana przez Andrzeja Woźniaka według scenariusza Izabeli Degórskiej. Tę premierę w GCK w Siennicy Nadolnej obejrzało około 100 osób.

Na następną sztukę miłośnicy twórczości Żeńskiej Grupy Teatralnej z Bzitego czekali kolejne trzy lata. Z okazji 600-lecia miejscowości w czerwcu 2019 roku aktorki amatorki wystawiły spektakl "Jak do drzewiej bywało", traktujący o dawnych pracach przy kopaniu torfu, wyreżyserowany przez Andrzeja Woźniaka, który tym razem był również autorem scenariusza.
Idąc za ciosem już po kilku miesiącach grupa rozpoczęła przygotowania do "Herodów", które po raz pierwszy zaprezentowała na początku stycznia 2020 roku w miejscowym domu kultury, a potem także w WDK w Małochwieju Małym i w GCK w Siennicy Nadolnej.

Działalność amatorskiego teatru z Bzitego wspiera dyrektor GCK w Siennicy Nadolnej Dorota Rybczyńska, a muzycznie także instruktor tej placówki Zbigniew Wolanin. Grupę tworzy 11 - 12 mieszkanek Bzitego, które często wcielają się również w męskie role.

Mimo wielu prób panowie nie garną się do występowania na scenie, choć panie przyznają, że je aktywnie wspierają, na przykład, przygotowując rekwizyty. Na razie aktorki nie mają jeszcze konkretnych planów, związanych z nowym widowiskiem, ale deklarują, że grupa ma otwartą formułę i chętnie przyjmą do niej nowych członków - zarówno mężczyzn, jak i kobiety.

Gmina Krasnystaw 2020