Trójka siódma w finale krajowym ot brd w przelewicach

W dniach  05-07.06.2018 r. w miejscowości Przelewice (województwo zachodniopomorskie) odbył się Finał Krajowy Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. Gminę Krasnystaw, a zarazem województwo lubelskie reprezentował Zespół Nr 3 Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Krasnymstawie w kategorii uczniów klas gimnazjalnych.

Drużyna wystąpiła w składzie Patryk Podgórski, Daniel Piętal i Konrad Dziedzic, a opiekunem drużyny był pan Paweł Haładyj. Szkoła w ostatecznej klasyfikacji zajęła 7 miejsce w Polsce. Jest to najlepszy wynik drużynowy w historii występów uczniów z Zespołu nr 3 w Krasnymstawie w finałach krajowych BRD.

OTBRD jest to konkurs wieloetapowy od etapu szkolnego, przez gminny powiatowy i wojewódzki, aż po Mistrzostwa Polski, który zrzesza corocznie w granicach do pół miliona dzieci.

Turniej BRD składał się z pięciu dyscyplin:

• testu z zakresu przepisów ruchu drogowego,
  • testu skrzyżowania,
  • rowerowego toru przeszkód,
  • udzielania pierwszej pomocy,
  • miasteczka ruchu drogowego.

Celem Turnieju, organizowanego przez Komendę Główną Policji, Związek Motorowy, przy udziale Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, jest podnoszenie kultury motoryzacyjnej społeczeństwa i poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przede wszystkim bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez:

• popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach,
  • kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu,
  • popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
  • popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.

Warto podkreślić, że główny organizator turnieju postarał się o liczne atrakcje podczas trzydniowego pobytu w województwie zachodniopomorskim. Zawodnicy uczestniczyli w  Pikniku Bezpieczeństwa w Przelewickim Ogrodzie Dendrologicznym, wyjeździe do Aguaparku Laguna w Gryfinie.

Ponadto odbyła się wycieczka do Szczecina, gdzie zawodnicy pływali statkiem po Porcie Szczecińskim, zwiedzali Muzeum Techniki Motoryzacyjnej oraz Centrum Dialogu Przełomy.