Festiwal Pączka i Faworka

W dniu 8 lutego 2018 roku, po raz VI  odbył się „Festiwal Pączka i Faworka” zorganizowany  przez Lokalną Grupę Działania Krasnystaw Plus oraz Gminne Centrum Kultury w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej.

Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonali Edyta Gajowiak- Powroźnik wiceprezes LGD. Wojciech Hus – animator LGD oraz Dorota Rybczyńska – Dyrektor GCK.

W trakcie części oficjalnej do licznie zebranych gości  przemawiali Starosta Krasnostawski  Janusz Szpak oraz w imieniu Pani Poseł Teresy Hałas zabrał głos Mirosław Księżuk - Dyrektor Biura.

Słodka impreza tłustoczwartkowa zgromadziła delegacje ze wszystkich Gmin i Miasta Krasnystaw, które eksponowały nie tylko pączki i faworki,  ale również lokalne pyszności, produkty kulinarne.

Blok artystyczny był bardzo bogaty. Gości zaproszonych uraczyła ucztą duchową amatorska grupa teatralna z Bzitego pod kierownictwem Pana Andrzeja Woźniaka w spektaklu autorstwa Izabeli Degórskiej „Mąż zmarł, ale już mu lepiej” czarna komedia ukazująca w prześmiewczy sposób opis świata w jakim żyjemy i pokazała wiele prawdy o tym jacy jesteśmy.

Po teatrze amatorskim, który wprowadził gości w dobry humor wspaniałą zabawę karnawałową zapewniły  zaproszone  zespoły: „Siedliszczaki” z Siedlisk, „Fajsławianki” z Fajsławic, Kapela „Siennica”, Kapela „Łopieńczacy” oraz Kapela Ludowa z Gorzkowa.

Stałym punktem Festiwalu jest konkurs na „Najsmaczniejszy Pączek”.
Komisja konkursowa wyłoniona z przedstawicieli KGW z powiatu krasnostawskiego oceniła walory smakowe oraz estetyczne zgłoszonych pączków.
Za najsmaczniejszy pączek jury uznało pączek przygotowany przez Panie z KGW Żółkiewka z Gm. Żółkiewka, II miejsce przyznano Paniom z KGW Majdan Surhowski  - Gmina Kraśniczyn, zaś III miejsce przyznano Paniom KGW  Bzite z Gminy Krasnystaw.

Uczestnicy konkursu otrzymali podziękowania za udział i przygotowanie festiwalowych pyszności, a zwycięzcom wręczono dyplomy i nagrody finansowe.

Kierujemy serdeczne podziękowania w stronę wszystkich uczestników za przybycie, uczestnictwo i wspólną zabawę w tegorocznej Edycji Festiwalu Pączka i Faworka.