Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią do kalendarza imprez w gminie Krasnystaw wraca "Krasnostawska Noc Poetów".

Tegoroczne spotkanie odbędzie się w sobotę 23 października w Wiejskim Domu Kultury i Turystyki w Widniówce.

Będzie to już ósma poetycka noc w gminie Krasnystaw, zainicjowana przez Gminne Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej oraz poetę, prozaika, eseistę i animatora kultury Mariusza Kargula. Pierwsza odbyła się już po jego śmierci w 2013 roku, a patronowi imprezy będzie poświęcona pierwsza część sobotniego spotkania.

Po każdej edycji, utwory prezentowane podczas "Krasnostawskiej Nocy Poetów", są wydawane w formie antologii. Wydawnictwo podsumowujące imprezę z 2019 roku ukazało się w ubiegłym roku, ale jego oficjalna prezentacją odbędzie się w najbliższą sobotę.

Poza tym prof. Paweł Śpiewak będzie prezentować wiersze swoich rodziców - Anny Kamieńskiej i Jana Śpiewaka, a potem własną twórczością będą się chwalić uczestnicy spotkania.

Stałym punktem poetyckich nocy jest "Turniej jednego listu". - Zaproszenie do udziału w nim i w naszej imprezie skierowaliśmy do kilkudziesięciu autorów m.in. z Chełma, Lublina, Zamościa czy Warszawy. Nie narzucamy tematyki listów, a po ich prezentacji na spotkaniu najciekawsze wybiera publiczność, która głosuje na wybrane teksty za pomocą… liści. Nagrodami są obrazy, które w tym roku przekazały Krystyna Mojska, Teresa Stasiak i Alicja Cimek z grupy artystycznej "Paleta" oraz związana z naszą gminą, a mieszkająca w Chełmie Ela Petruk - mówi Dorota Rybczyńska, dyrektor GCK w Siennicy Nadolnej, które wspólnie z Gminą Krasnystaw i społeczną animatorką kultury Marzeną Mariolą Podkościelną, organizuje "noc poetów".

Zgodnie z tradycją literackie spotkanie w Widniówce zakończy część muzyczna. W tym roku z koncertem poezji śpiewanej zatytułowanym "Ta droga" wystąpi Marcin Styczeń. Pieśniarz, kompozytor, autor tekstów i dziennikarz, jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Od ponad 20 lat śpiewa, komponuje, pisze teksty oraz koncertuje w kraju i zagranicą. W swoim dorobku ma dziesięć płyt, z których połowa powstała we współpracy z poetą Ernestem Bryllem. Książka Marcina Stycznia z płytą "Duchy Poetów" była nominowana do nagrody Srebrnego Kałamarza 2013, natomiast album "Golgota Jasnogórska otrzymał "Feniksa 2014" w kategorii "muzyka chrześcijańska". Od prawie 10 lat Marcin Styczeń pracuje jako lektor, a jego głos można usłyszeć w reklamach radiowych i telewizyjnych, prezentacjach multimedialnych i audiobookach.

knp2021